top of page

Cyklo a pěší výlety

IMG_4631-min.jpg

Králův stolec

Tam kde byl i král.

Krásná vyhlídka na hladinu Znojemské přehrady a do širokého okolí Národního parku Podyjí. Podle pověsti odtud sledoval polský král Jan III. Sobieski v r. 1683 přechod svých vojsk přes Dyji, když táhl na pomoc Turky obležené Vídni. Roku 1892 byl na tomto místě vybudován dřevěný pavilon, který sloužil až do konce I. světové války. R. 1922 zřídil Spolek německých turistů nedaleko místa původního pavilonu nový altán v jeho dnešní podobě. Ve skalách pod Královým stolcem byla objevena jediná dnes známá letní skalní kolonie vrápence malého v Evropě. Dobrá až dostupnost pěšky i na kole.

Photo 13_edited.jpg

Vinice Šobes

Šobes je jedna z nejstarších a patrně nejlepších vinic evropských vinařských poloh. Za své vynikající vlastnosti vděčí šobeské víno právě ideální poloze vinice na prosluněném jižním svahu uprostřed NP Podyjí. Přístupná je buď starou Římskou cestou z vinařské obce Hnanice. Díky kamenité cestě v poslední části trasy je přístup do centra vinice, kde naleznete i ochutnávkový stánek, mírně ztížený. Ale i přes to je dostupnost dobrá pěšky, na kole i s kočárkem.

Photo 13_edited.jpg
normalexpozoom (3)-min-min_edited.jpg
normalexpozoom (3)-min.jpg

Claryho kříž

Claryho kříž nechal na vrcholku přes 80 m vysokého skalního masivu nad řekou Dyjí postavit majitel vranovského zámku hrabě Stanislav z Mnizsku. Ze skály je jeden z nejkrásnějších výhledů na hráz Vranovské přehrady a údolí řeky Dyje.

Vycházka Gránickým údolím

Kouzelné údolí poblíž Znojma, které se zanořuje do okolní krajiny a vytváří hranici oddělující Znojmo a Hradiště, významné středověké sídlištní aglomerace, postavené na dvou protilehlých skalnatých výšinách. Někdy se název potoka uváděl i jako „Hradnice“. Tvořil totiž kdysi přirozenou hranici mezi územím královského města Znojma a křížovnickým probošstvím na Hradišti. Po jeho překročení bylo možné získat azyl na druhé straně.

03.jpg
bottom of page